Rautis
Share

Co dělat, když v Krkonoších prší

Občas je potřeba nechat přírodu odpočinout a zalít, a tak nezbývá, než prožít den pod střechou. I na takové dny jsme v Krkonoších připraveni. Užijte si zábavu, poznejte krkonošskou historii, odpočněte si. 

Tradiční krkonošská řemesla na vlastní ruce

Rautis - příběh krkonošské perly

V Poniklé se vyrábějí perličkové ozdoby, které znáte ze stromečků vašich babiček a prababiček. Ozdoby se dodnes foukají, stříbří, barví, zdobí, řežou i montují ručně, proto je celý jedinečný proces výroby zapsán na seznamu UNESCO. Přesvědčte se o tom v rámci exkurze. Na konci si montáž ozdobičky i sami vyzkoušíte. Krásný zážitek pro děti a dospělé! A navíc si domů odvezete blýskavý vánoční poklad. 

Rautis

Harrachovská sklárna - více než 300 let foukání skla

Nakoukněte sklářům pod ruce a ohřejte se v místní huti. Ačkoliv prošla sklárna modernizací, dodnes funguje v mnohém stejně jako kdysi – v huti se fouká ručně, památkově chráněná brusírna postavená na pohonu vodní turbínou jede naplno. Exkurze do výrobny probíhají každý den od 8 do 15 hodin.

Navštívit můžete také muzeum skla s unikátními kousky nasbíranými za celé období fungování sklárny. A kromě toho – víte, že hned vedle sklárny se vaří pivo František a odpočinout si můžete v pivních lázních?

Sklárna a minipivovar Novosad&Syn

Tkalcovské muzeum Dům pod jasanem

Dům pod jasanem je venkovské stavení, které otevře své dveře každému, kdo má zájem o lidová řemesla, ruční práce a setkávání se při tvoření. Sedněte si do světničky, jako tomu dělávali v krkonošských chalupách, a vyzkoušejte si prastaré řemeslo i vlastní zručnost. 

Dům pod jasanem

Památník zapadlých vlastenců

Krkonošská muzea - střípky historie

Historii regionu, významné osobnosti, sportovní historii a mnoho dalších zajímavostí představují muzea rozesetá po městech a obcích Krkonoš.

Muzeum lyžování Dolní Branná

Nové Muzeum lyžování vás nechá nahlédnout i pod pokličku vývoje zimních sportů, představí ji v souvislostech i se zajímavostmi, jaké byste nečekali. Síň slávy s medailemi, poháry či dantesy představuje výzbroj a ocenění nejenom Bohumila Hanče, ale i současných krkonošských sportovců - Evy Samkové, Michala Krčmáře nebo Karolíny Erbanové.

Galerie Draka Trutnov

S dětmi vyzkoušejte Galerii Draka. Interaktivní expozice povypráví příběh trutnovského draka krátce a zábavně. Celá galerie je navíc vybavena dřevěnými herními prvky, zabaví děti na dlouho, budete-li mít čas.

Památník zapadlých vlastenců

Zapadlým vlastencům a Věnceslavu Metelkovi, který byl inspirací pro román Karla Václava Raise je věnováno muzeum Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Podívejte se, jak se pracovalo na tkalcovských stavech, potěšte se pohyblivým betlémem a vzdejte hold mistrům Krkonošské houslařské školy. 

Krkonošská muzea a expozice

Aquapark Špindl

Bazény a aquaparky

První volba všech rodičů! Vypustit děti na tobogán a vlastní unavené tělo odložit do vířivky nebo sauny. V Krkonoších žádný problém, vyberte si z naší nabídky vnitřních bazénů a aquaparků s wellness. 

Koupání pod střechou

Harmony Bunker

Za horníky a vojáky

Hlavně malý i velkým klukům se budou líbit exkurze do dolů, bunkrů a pevností. 

Pevnost Stachelberg

Před vypuknutím druhé světové války budovalo tehdejší Československo urychleně bunkry a pevnosti v pohraničí. Ty měly pomoci našim vojákům střežit a bránit hranice před německými útoky. Dělostřelecká tvrz Stachelberg byla jednou z takových staveb. Stejně jako mnohé další nebyla nikdy dokončena. I tak vás ale ohromí, co všechno tu za pouhý rok stihli vybudovat! Velké bunkry i malé pevnůstky a podzemní chodby až 50 metrů pod povrchem. Asi kilometr chodeb a sálů můžete během prohlídky projít. 

Kudy do pevnosti

Za horníky se vypravte do Hornického skanzenu v Žacléři nebo Hornického muzea v Harrachově. 

A co dalšího?

Výtvarné dílny, galerie, rozhledny, architektonicky i historicky zajímavé budovy, pivní lázně. Stačí si vybrat. Podívejte se na kompletní nabídku indoor aktivit v Krkonoších. 

Kam se schovat před deštěm