Hančí
Share

Hanče a kouzelný knoflík

Jednou při domácím úklidu našla Hanče na podlaze pod kuchyňským stolem knoflík. Nebyl ledajaký – byl veliký přes celou dlaň. Kde se tady vzal? Hanče nad tou záhadou kroutila hlavou. Až ji to trklo: Takový knoflík by se mohl hodit akorát k jedinému kabátu! Zelenému jako hluboký les a věnčenému dlouhými šedivými vousy. 

Hanče se usmála. Pohlédla na hodiny: Budu muset do školky pro Vojtíka. Jak procházela dvorkem, napadlo ji: Potřeboval by nějaký dětský koutek. V tom okamžiku jí knoflík vyskočil z kapsy. Tam, kde se dokutálel, vmžiku vyrostlo pískoviště s houpačkou a prolézačkou.

Samozřejmě, že ten zázrak neušel sojce všudybylce. Hned tu zprávu vyklevetila starostovi, ale ten to považoval za jeden z jejích vtipů. Až v podvečer se mu to v hlavě rozleželo.

Druhého dne pozval Hanči na radnici. Zázračný knoflík dlouho otáčel v prstech. Pak pozval Hanče na procházku městem. Tady by se děti mohly v zimě učit lyžovat, řekla Hanče u loučky na úpatí sjezdovky.

Knoflík jako by měl uši. Vyskočil z Hančiny kapsy a opsal oblouk na stráni. Vzápětí na tom místě vyrostla lyžařská školka s dětským vlekem.

Knoflík

Hančino kouzlo zvědavě sledovalo hodně lidí, turistů i místních. Byl mezi nimi i jeden zlý mládenec. Zatímco Hanče mluvila se starostou, knoflík přišlápl a nenápadně sebral. Pak utíkal domů. Zavřel se do svého pokoje, otáčel knoflíkem na všechny strany a snažil se vyčarovat sněžný skútr. Když se nic nedělo, začal přikazovat, prosit, žadonit.

Myslel si, že ho nikdo neviděl, ale zapomněl na sojku. Ta pohotově zmáčkla spoušť mobilu a snímek poslala rodičům. Rozčilený táta si kluka řádně podal: Kolikrát jsem ti říkal, že krást se nemá, plísnil syna. Okamžitě knoflík vrátíš Hanči. A pěkně se jí omluvíš!

Tak se i stalo. Ale od toho dne si Hanče knoflík hlídá. Aby mohla pomáhat všem horským i podhorským starostům tvořit pohádkové stezky, naučné výlety do hradů, zámků a lázní i přitažlivé atrakce na poutích a jarmarcích.

K tomu ještě stíhá sbírat léčivé bylinky na podkrkonošských loukách. Občas ji tam překvapí Krakonoš s plným košíkem hub a otázkou: Co kdybys dnes večer ukuchtila kyselo?

Vracejí se zvesela, provázeni nejen Vojtíkem, ale i ostatními dětmi, které se těší na kouzelná překvapení, jimiž je laskavá, copatá Hanče pokaždé překvapí.