Jaro v Dolní Kalné
Share

Jarní výlety pod horami

Vrcholky hor ještě pocukrované sněhem, pod nimi svěže zelená pole a kvetoucí stromy. Kontrasty, které kouzlí jarní příroda na horách, nabízejí zase úplně jiné výhledy na jejich hřebeny. Nechme je chvíli odpočívat a vydejme se do podhůří, kde je voňavé jaro v plném proudu. Objevte spolu s námi podhorské cesty a cestičky, na kterých si užijete klid, bublání potůčků a šumění lesa. Nebo se projdete městy na úpatí hor a poznáte jejich skryté skvosty.

Vraní hory z rozhledny Eliška

Na Královecký Špičák

Bernartice

Příjemný čtyřhodinový výlet po místech, kde davy lidí nepotkáte, ale kouzelné přírody si užijete plnými doušky. Na modrou turistickou trasu se napojte v Bernarticích. Přes krásné louky, které ještě po zimě odpočívají, vás dovede až na hranici lesa, odkud budete pokračovat po cyklotrase Traverz Vraních hor až na úbočí Špičáku. Odtud vás čeká náročnější stoupání na vrchol Královecký Špičák. Kouzelná vyhlídka a příjemné odpočinkové místo vám tu bude odměnou. Zpět do Bernartic se vrátíte po cyklostezce. 

  • Mapa trasy
  • Délka: 13 km
  • Doprava: autem do Bernartic, případně autobusem na zastávku Královec, u kolejí a zpět autobusem z Bernartic (zastávka Bernartice, nám.)
  • Více o výletě

TIP

Překrásný výhled na Vraní hory se vám naskytne z rozhledny Eliška u Stachelbergu. 

Po stopách bitvy u Trutnova

Po stopách bitvy u Trutnova 27. 6. 1866

Ten červnový den se pro mnohé vojáky proměnilo okolí Trutnova doslova v peklo. Do bitvy jich vyrazilo více než 60 tisíc. Kolik jich padlo, bylo zraněných, vyděšených… Přímo místy bojů vás provede a na tyto a mnohé další otázky odpoví naučná stezka Den bitvy u Trutnova.

Během prohlídky navštívíte místa významných bojů, přečtete si o osobnostech zde padlých a pohřbených, prohlédnete si kapli sv. Jana Křtitele na Janském vršku, kde probíhaly mimořádně urputné boje. Dojdete k památníku generála Ludwiga Gablenze, který velel vítězným rakouským vojskům.

Možná až tady se dozvíte, že bitva u Trutnova byla jedinou bitvou celé prusko-rakouské války v roce 1866, ve které zvítězili Rakušané. Generál Gablenz zde nepadl, na vlastní přání je tady ale pochovaný. Památník slouží současně jako rozhledna, na niž můžete v rámci procházky rovněž zdarma vystoupat. Vedle památníku je malý srub, kde nabízejí drobné občerstvení a upomínkové předměty. Rozhledna a srub jsou otevřeny během léta vždy od soboty do pondělí i mimo komentované prohlídky.

Pokud vás jen trochu zajímá vojenská historie, využijte jedinečné možnosti a projděte se bojištěm pod vedením průvodce v dobové uniformě! Během července a srpna pro vás Turistické informační centrum Trutnov ve vybrané pondělky připravuje komentované procházky po naučné stezce Po stopách bitvy u Trutnova 27. 6. 1866. 

Víchovská stezka za Kavánovými obrazy

Víchovská stezka za Kavánovými obrazy

Projděte se po místech, kde tvořil svá krásná díla malíř František Kaván. Naučná stezka vás na dvanácti kilometrech a na třinácti informačních panelech seznámí jak s historií, tak i zajímavostmi obce Víchová nad Jizerou. Malebná krajina, klidné podhorské cesty a impozantní výhledy na západní Krkonoše vás uchvátí zrovna tak, jako kdysi předního českého krajináře Františka Kavána. Stezku můžete projít pěšky i projet na kole.  

TIP: Dílo Františka Kavána si prohlédněte v galerii Krkonošského muzea v Jilemnici.  

  • Mapa trasy (V mapě není vyznačena poslední část trasy. Od bodu 9 pokračuje po silnici kolem kulturního domu zpět na začátek trasy.)
  • Délka trasy: 12 km
Přírodní park Hrádeček

Přírodní park Hrádeček

Lehká procházka cenným územím spojeným se jménem Václava Havla. To je výlet přírodním parkem Hrádeček, na který vás v jarních dnech srdečně zveme. Na území parku se dosud nacházejí původní lesní porosty – bučiny bez bylinného patra, květnaté bučiny s charakteristickou flórou a druhotné porosty smrku. Mezi živočišnými druhy se již vyskytují horské druhy, například čolek horský. 

Auto můžete zaparkovat na parkovišti Mladé Buky, které se nachází u golfového hřiště. Zde se napojíte na naučnou stezku Okolo Pekelského vrchu, která vás přírodním parkem provede. Trasa vás zavede do malé vísky Hrádeček. Čítá asi 6 domů, jeden z nich, čp 21, je neodmyslitelně spjat s Václavem Havlem. Právě sem se uchýlil do vnitřního exilu z Prahy, zde tvořil a pořádal kulturní akce. Ves Hrádeček leží pod zříceninou hradu Břecštejn.

Pokud nemáte kočárek a nevadí Vám chodit mimo cestu (samozřejmě pouze tam, kde to je dovoleno), tak můžete zvolit delší trasu až na Vlčí skálu. Půjdete od parkoviště po silnici až k rozcestí „Nad Hrádečkem“ a dále vpravo po modré až dojdete na jedno rozcestí a odtamtud už mimo cestu k Vlčí skále.

Rudník, Javorník

Hadí stezkou k vyhlídce

Rudník

Klikatá, necelý jeden kilometr dlouhá Hadí stezka, strmě stoupající od Obecního úřadu v Rudníku na Soví vrch, nabízí neobvyklé výhledy na část této obce a přilehlé podhůří pod Černou horou. Po cestě se nabízí posezení na ručně vyřezávaných lavičkách. Z Hadí vyhlídky v závěru stezky (478 m n.m.) lze pokračovat  buď směrem na Rudník - Leopoldov nebo k Červené výšině, odkud vede modrá turistická značka do Hostinného nebo přes Vlčice do Trutnova. Historický chodník Hadí stezka byl zprovozněn partou místních nadšenců a s podporou obce Rudník v r. 2013.Vyhlídka U Křížku v Rudníku

Kromě Hadí vyhlídky nabízí krásné rozhledy také vyhlídkové místo zvané „U Křížku" na návrší Pastvina (502 m n.m.). Svůj název odvozuje od kamenného kříže z 19. století, který byl v r. 2013 obnoven. Přístupová cesta vede ke Křížku opět od Obecního úřadu. Na místě samém je i zastřešené posezení, ohniště a infotabule s místní pověstí.

Rybník Martinice

Do Horní Branné a Martinic v Krkonoších

Vydejte se po stopách Harrachů i J.A. Komenského, poznejte Život pod horami i nejvýše položenou železniční stanici v Krkonoších.

Pohodovou vycházku začněte u hornobrannského zámku, který je spojen se jménem Jana Amose Komenského. Právě zde měla Kristina Poniatowská za přítomnosti Komenského vyřknout věštbu, která předpověděla konec Albrechta z Valdštejna.  V krásných podzemních prostorách zámku doporučujeme navštívit interaktivní expozici Život pod horami (pozor- je přístupná individuálně pouze po předchozí domluvě na tel. 734 722 632). Nechte se nalákat díky virtuální prohlídce expozice. Projděte se areálem zámku až k Hrobce sv. Kříže a harrachovskému špitálu. Máte-li zájem o prohlídku hrobky s výkladem, je třeba se opět telefonicky objednat (734 722 632).

Od zámku pokračujte po červené "zámecké" cestě směrem na Martinice v Krkonoších. Dovede vás k Lesnické naučné stezce U Mlejna, kterou si určitě projděte. Je to kouzelná procházka lesem kolem martinických rybníčků, nabízí mnoho míst k odpočinku a romantických zákoutí.

Cílem výletu je Železniční stanice Martinice v Krkonoších. Nejen že se odsud můžete vlakem vrátit zpět na start výletu, zároveň je celé nádraží jedinečným areálem, který stojí za návštěvu. Je jedním z mála posledních nádraží, kde se k řízení provozu dodnes používají mechanická návěstidla. Především proto byla také stanice vyhlášena kulturní památkou ČR. Více vám o celém areálu povypráví průvodce v místním Železničním muzeu. Pozor - je ale otevřeno pouze o víkendech, a to od května do října. 

  • Mapa trasy
  • Délka:  6,3 km
  • Doprava: v Horní Branné je možno zaparkovat u zámku, zpět do Branné možno vlakem (ze zastávky k autu je to ale 2 km chůze)
Jilemnice

Jilemnice známá neznámá

Poznejte Jilemnici, kolébku lyžování, historické město i rodiště Jaroslava Havlíčka a Bohumila Hanče. Naučná stezka vás provede po nejzajímavějších místech města a nabídne výhledy na Krkonoše i jejich podhůří. 

V srdci města zhlédnete radnici, barokní sousoší sv. Kříže a sousoší Panny Marie pocházející z dílny M. B. Brauna. Uprostřed náměstí šumí voda v empírové kašně. Odtud po žluté stezce dojdete k rodnému domu spisovatele Jaroslava Havlíčka. Dále pokračujete do Hrabačova k domku, kde žil známý krkonošský lyžař Bohumil Hanč. Seznámíte se s kapličkou sv. Anny a vyhlídkou na Kozinci, kde jsou daleké rozhledy na široké panorama hor a podhůří. Pohledy na krkonošské hřebeny (Kotel, Krkonoš, Žalý s rozhlednou) jsou nezapomenutelné.  

Celá trasa je velmi podrobně zpracována v tištěné podobě v propagačním materiálu, který získáte v Informačním středisku v Jilemnici. 

Užitečné informace