Pan lesní na kole
Share

Pan lesní, čert a lumpíci

Pan lesní je dennodenně v kvapu. V létě usilovně šlape na kole, ale když napadne sníh, má to těžší - běžky by potřeboval rychlejší, aby všechno stihl. Pečuje o naučné stezky a chráněná místa v přírodě. Vyznačuje turistické cesty, sjezdovky a běžecké trasy. Určuje, kde budou informační tabule a odpočinková místa pro turisty. Proto je tak často vidět na vrcholech Krkonoš, ale i v lesích a na loukách v Podkrkonoší.

Největší starost mu donedávna dělali lumpíci. Nevíte, o kom je řeč? No přece o všech kazisvětech, kteří odhazují na cestách plastové láhve a obaly od sušenek. Šlapou po chráněných travinách. Znečišťují studánky a vodu v potocích. Jezdí po lesích a svazích na motorkách, čtyřkolkách a skútrech. Čmárají po mapách a informačních tabulích.

Může za to krkonošský Čert, který celá léta závistivě nakukoval do Krakonošovy zahrádky v Obřím dole. Zvláště na jaře, když na ní rozkvetl vzácný koniklec. Čert by ho strašně chtěl mít taky! Vystřídal všechny luciferské čáry máry, ale vzácné květiny se na ďábelském záhonu nedočkal.

Nakonec si rohatý závistivec řekl, že když nemůže mít kýženou rostlinku, alespoň Krakonošovi jeho potěšení řádně opepří. Po nocích začal obcházet horské boudy. V nich si vyhlížel spáče, kterým našeptával do ucha všemožné lumpárny. Tak se ráno probouzeli lumpíci. Čím více škod v přírodě způsobili, tím více to Krakonoše bolelo. A Čert si mnul ruce.

Pan lesní se snažil, seč mohl. Ze všech sil mu pomáhala i sojka, která mu hlásila, kde lumpíci právě řádí. Jejich polohu udávala i ochráncům přírody. Jenomže nic nepomáhalo - lumpíci měli stále převahu.

Sojka klevetilka

Až jednou pana lesního napadlo: Proč se honím za lumpíky, když vím, kdo je původcem všeho zla? A tak si jedné noci počíhal na Čerta. Svázal ho pouty, které přikoval ke skalnímu výklenku.

Právě v té chvíli kráčel Krakonoš po vrcholové stezce. Jak si prohlížel hvězdné nebe, zakopl o velký balvan. Ten se skutálel po svahu až k Čertovi, kterého ve výklenku navždy uvěznil.   

Od té doby lumpíků v horách i v podhůří rok od roku ubývá. Zůstávají už jen ti zatvrzelí. Ale s těmi si Pan lesní ví rady. Žádný mu neuteče - zvláště poté, co mu Krakonoš dal na zimu nejnovější rychloběžky s větrotryskami.

A uvězněný pekelník? Ten zlobně dští oheň uvnitř skály, které se říká Čertova. Najdete ji podle toho, že na okolním borůvčí se ani v nejdrsnějším mrazu neudrží led a sníh.