Nádraží Martinice
Mapa
Share

14. Železniční muzeum

V Martinicích v Krkonoších

Pokud máte rádi mašinky, budete tu jako v sedmém nebi. Krásná nádražní budova je plná pokladů a zajímavostí. A navíc vzácná a památkově chráněná. Proč?

Protože tady počítače neuvidíte. Tady řídí provoz skuteční lidé, výpravčí a signalisti, což už dnes není vůbec běžné. To všechno vám poví v muzeu, kde si toho navíc můžete mnoho sami vyzkoušet. Označíte si vlastní kartonovou jízdenku, zkusíte si, jak se pákou ovládají návěstidla, proměníte se v pana výpravčího v kabátu a červené čepici. Má tatínek dost síly, aby přehodil výhybku? 

Kudy tam?

Auto se dá zaparkovat přímo u nádraží v Martinicích. Můžete sem také přijet vlakem od Trutnova, Staré Paky nebo Jilemnic.

Kde dostanu razítko?

Na pokladně Železničního muzea.

Jak tu mají otevřeno?

Od května do října vždy o víkendu od 9 do 16 hodin. 

Kam pro něco na zub?

Do nádražní kavárny pro párek na tácek i v rohlíku nebo něco sladkého.

TIP

Železniční muzeum je otevřeno pouze o víkendech. Pokud se vypravíte do Martinic v jiný den, projděte se po naučné stezce
Nádraží Martinice
. Dobře se přitom podívejte, na čem je 9 tabulí naučné stezky připevněno. Stezka vás provede kolem celého areálu, uvidíte třeba místo, kde se dodnes zbrojí parní lokomotivy. Co to znamená? Zkuste hádat.

Prémiové razítko

Železniční stanice leží na trati Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou, které se také říká Pojizerský Pacifik. Chcete se projet? Vyzvedněte si na nádraží hru do vlaku Jízda s hrabětem. Jsou v ní připraveny hry, kvízy i komiks, které vás zabaví cestou i třeba doma po výletě. Navíc - po svezení si zase na nádraží můžete otisknout speciální razítko Pojizerský Pacifik.

Další super místa a zážitky v okolí

Krkonoše jsou veliké, a tak je Krakonoš v rámci razítkovací hry rozdělil do 5 revírů, ať se u nás lépe vyznáte. Železniční muzeum patří do Krakonošova revíru č. 2. Podívejte se, co dalšího v něm můžete objevit.

Krakonošův revír č. 2

Užitečné informace

Pojď s námi hrát RAZÍTKOVACÍ HRU

Pojď s námi hrát RAZÍTKOVACÍ HRU

Poznej Krkonoše a sbírej razítka. Za nasbíraná razítka v soutěžní brožuře vyhraj super ceny!

Další razítkovací místa

Pojď s námi hrát RAZÍTKOVACÍ HRU

Pojď s námi hrát RAZÍTKOVACÍ HRU

Poznej Krkonoše a sbírej razítka. Za nasbíraná razítka v soutěžní brožuře vyhraj super ceny!