Podzim ve Velké Úpě
Share

Babí léto kouzlí v Krkonoších

Léto je na sklonku, ale své nadvlády nad horskou přírodou se ještě nechce vzdát. Dny jsou pořád dost dlouhé a přejí výletům. Stále hřejivé sluneční paprsky už ale pomalu barví krkonošská údolí do podzimních odstínů. Smilkové louky zlátnou, vlhká slunná místa zdobí hořec, erbovní rostlina Krkonoš, a hřebeny zahřívá fialová vřesová peřina. Občas padne mlha a z bílého moře vystupují jen vrcholky nejvyšší...

Takovou pohádku píše babí léto v Krkonoších. Prázdniny jsou pryč, ale na víkend či ve dnech volna utečte do náruče přírody, kterou nikde jinde na světě neuvidíte. 

Horní Malá Úpa

Východní Krkonoše

Malá Úpa - Pec pod Sněžkou - Janské Lázně - Žacléř

Za pohádkami a dobrým pivem

Co třeba Malá Úpa? Obec na hranicích s Polskem vás okouzlí klidem, čistou přírodou, malebnými chaloupkami a zvířaty pasoucími se na šťavnatých lukách. Děti si užijí Pohádkovou stezku, tatínkové ocení místní pivo Trautenberk. Ubytovat se můžete v horské chatě Hradečanka, kde mohou pro změnu maminky ochutnat výborná i archivní vína.

Podzim pod Sněžkou

Chystáte se vystoupat na Sněžku z Pece? Podzim je na to ideální doba! Žádné dlouhé fronty na lanovku a davy na vrcholu. Vyrazit ale můžete také z Portášek. Vyveze vás k nim lanovka, děti si užijí Herní krajinu Pecka a vy skvělou krkonošskou kuchyni na Horské chatě Portášky. Můžete se tu i ubytovat a prožít podzimní romantiku na krkonošských hřebenech. 

Bukovým lesem k Hrádečku

Lehká procházka cenným územím spojeným se jménem Václava Havla, to je výlet přírodním parkem Hrádeček u Mladých Buků. Chalupa bývalého českého prezidenta stojí pod zříceninou hradu Břecštejn obklopená bukovým lesem, který se brzy začne barvit do červena. Začátek trasy je u Grund Resortu, kde se určitě zastavte na výborné jídlo či kávu v restauraci s úžasným výhledem. 

Trasa výletu

Pivní stezka u Klínovky

Střední Krkonoše

Špindlerův Mlýn - Strážné - Dolní Dvůr - Vrchlabí

Špindl - útěk z mlhy a všedních dní

Už cesta podél Labe z Vrchlabí pro vás bude nádherným barevným zážitkem. Ve Špindlu jezdí sedačková lanovka na Medvědín. Od její horní stanice vedou naučné hravé stezky a samozřejmě mnoho turistických tras, stačí si jen vybrat, který vrchol zdoláte. Co třeba vyrazit ke Kotelním jámám? Městem prochází Mlynářovy okruhy, nenáročné trasy, díky kterým se o Špindlu dozvíte mnoho nového. Svézt se můžete v korytě první bobové dráhy v Krkonoších. Pokud vám nevyjde počasí na túru, schovejte se v Bunkru Harmony, v místním Aquaparku nebo omrkněte jeden z 1000 modelů postavených z lego kostiček v Muzeu Lega.

Za zvonkohrou a pivem Fries

Pokud si chcete pořádně protáhnout nohy, zkuste krásnou, i když náročnou trasu. Z Vrchlabí vás zavede do Dolního Dvora k unikátní zvonkohře na kostele sv. Josefa. Dlouhé stoupání přes Rennerovy boudy končí u bývalé Klínovky, kde chvíli spočiňte a odměňte se pohledem do údolí Klínového potoka. Potom už vás příjemná cestička lemovaná borůvčím dovede na Friesovy boudy. Skvělé místo, s výbornou kuchyní a vlastním pivem Fries. I ubytování můžeme vřele doporučit. Od Friesovek už seběhnete do Strážného, odkud se autobusem můžete vrátit zpět do Vrchlabí. 

Výhled od sochy sv. Josefa

Západní Krkonoše

Harrachov - Rokytnice nad Jizerou - Vysoké nad Jizerou - Benecko

Kouzelné výhledy z Vysokého nad Jizerou

Malebné městečko Vysoké nad Jizerou je to pravé místo pro podzimní poklidné procházky. Vychutnejte si během nich výhledy všemi směry, které se nikdy neokoukají. Ať už vyrazíte k Marinkovu kříži, soše sv. Josefa ve Sklenařicích, nebo na další doporučená místa, otevřou se před vámi barevná panoramata, která nabízí jenom Krkonoše. 

Pojizerským Pacifikem do kraje zapadlých vlastenců

Pojizerský Pacifik je lokální železniční trať klikatící se podél řeky Jizery na trase Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou. Proveze vás západními Krkonošemi a umožní v poklidu sledovat krajinu za oknem. Do vlaku nastupte v Martinicích, auto tu pohodlně zaparkujete. Budova i celý areál nádraží vás na chvíli unese do dob minulých, kdy se tu proháněly parní mašiny a prach ze sazí vířil vzduchem. Proč je nádraží unikátní a co všechno se od minulého století nezměnilo vám o víkendu prozradí v místním Železničním muzeu.

Vláček ve směru na Rokytnici vyráží každé dvě hodiny (vždy v lichou). Vystupte v Jablonci nad Jizerou a vydejte se po starých krkonošských cestách do Pasek nad Jizerou - kraje zapadlých vlastenců. Více o trase výletu zde.

Do Křišťálového údolí

Věděli jste, že Krkonoše jsou součástí Křišťálového údolí? Tato 70 kilometrů dlouhá přímka proplétající se mezi horskými masivy je jedinečným dědictvím, místem, kde se potkává unikátní příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. V našich nejvyšších horách jsou s touto tradicí spojena dvě místa - Harrachovská sklárna a Rautis v Poniklé.

V Harrachově určitě zajděte k Mumlavskému vodopádu a podívejte se, jak se koryto řeky i okolní lesy barví podzimem. Po cestě se stavte v Lesnické expozici Šindelka a seznamte se s obyvateli krkonošských lesů. 

Ať už zvolíte jednodenní výlet, prodloužený víkend nebo u nás strávíte celé podzimní prázdniny, určitě nebudete litovat! Tipů na výlet je tu víc než dost. Ale nezapomeňte teplé funkční a nepromokavé oblečení, podzimní počasí je proměnlivé a zrádné. Více o tom, jak výbavu na podzimní túru nepodcenit, najdete na webu Neznámé Krkonoše

Užitečné informace