Příběhy a pohádky

Kdo by neznal Krakonoše a televizní Krkonošské pohádky? Krakonoš je však především vládce a ochránce našich nejvyšších českých hor. Dohlíží na horskou krajinu, drží ochranu nad její přírodou, obyvateli i návštěvníky. Bedlivě sleduje ty, kteří chtějí nekalými úmysly horám uškodit. A krkonošských pohádek, povídaček a báchorek je nepočítaně, kdo ví, možná v sobě mají i kousek pravdy...

 

Vládce, ochránce, démon či bájný duch. Dohlíží na horskou krajinu, drží ochranu nad její přírodou, obyvateli i návštěvníky.
Jednou se Krakonoš procházel kolem pramene řeky Labe a pozoroval bílé mráčky na modré obloze, když tu ucítil slaboulinký závan kouře.
Jednou při domácím úklidu našla Hanče na podlaze pod kuchyňským stolem knoflík. Nebyl ledajaký – byl veliký přes celou dlaň. Kde se tady vzal?
Hanče žila v jednom půvabném městě na pomezí Krkonoš a Podkrkonoší. Když se jí narodil Vojtíšek, byla široko daleko nejšťastnější mámou.
​​​​​​​Krakonoš byl po ránu rozmrzelý. Pršelo celou noc, jako by někdo překlopil nebeskou vanu na celé Krkonoše.
Pan lesní je dennodenně v kvapu. V létě usilovně šlape na kole, ale když napadne sníh, má to těžší - běžky by potřeboval rychlejší, aby všechno stihl.
Setkali se dva dřevaři v Modrém dole. Oba měli po celodenní těžké práci s pilou a sekerou velkou žízeň, a tak si poručili pivo.
Něco vám na Krakonoše prozradíme: má rád dobré jídlo, ale sám vaří nerad. Nejvíc si pochutná na obyčejných jídlech, jaká si lidé v Podkrkonoší připravují odedávna.
Sojka je polétavé ptačí stvoření, které ví o všem, co se v Krkonoších šustne. Každý, kdo potřebuje poradit, se může na sojku obrátit
Ačkoliv se pan lesní Borovička zabydlel v krkonošské lesovně teprve nedávno, brzy si nejvyšší české hory zamiloval