Geocaching Krkonoše
Share

Geocaching

Naučte se geocaching

Geocaching, neboli moderní šipkovaná, je hrou, při které s pomocí GPS navigace hledáte "poklady", indicie a plníte úkoly. Na území Krkonoš je několik desítek "kešek". Do hry se můžete zapojit i vy.

Nevíte jak na to a chtěli byste Geocaching vyzkoušet? Právě vám přinášíme jednoduchý návod ke hře, instrukce a pár informací k tomu, jak to vlastně začalo. Vytipovali jsme pro vás a v mapě jsme zvýraznili několik zajímavých a oblíbených kešek v regionu Krkonoše a Podkrkonoší. Podle názvů kešek najdete na webu geocaching.com další instrukce k jejich najití. Tak lovu zdar! 

Jak na geocaching v Krkonoších a Podkrkonoší?

Geocaching je celosvětová hra využívající GPS zařízení pro hledání ukrytých pokladů. Hráči se pomocí souřadnic a GPS přístroje dostanou na určité místo, kde se ukrývá krabička s pokladem (keš).

Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. V jejich popisu jsou pak uvedeny informace o místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi. Často jsou to místa od civilizace vzdálená či obtížněji přístupná. Keše se ale umisťují i do frekventovaných zajímavých míst. Mohou být v místním parku, na konci dlouhého výšlapu, pod vodou nebo i v rušných ulicích města. Keše jsou ukryty po celém světě a jedním ze základních pravidel je, že by vás u vyzvednutí kešky z úkrytu neměl nikdo další vidět.

Historie geocachingu nesahá hluboko do historie. Jeho pomyslný počátek se datuje k roku 2000, kdy Dave Ulmer vytvořil v USA první skrýš, označil ji GPS souřadnicemi a vyzval čtenáře k hledání a hře. Hra se bleskurychle rozjela a mnoho lidí zábava v přírodě spojená s moderní technologií naprosto pohltila. Nové keše (cache) přibývaly a vznikly webové stránky s informacemi o zakládaných keších.

První keš mimo USA byla ukryta na Novém Zélandu a další v Chile. První keš v Evropě se objevila v Irsku. Za první měsíc nové hry bylo v terénu schováno 21 keší. Do roka se objevila první keška i v České republice.

Co potřebujete ke hře?

V podstatě potřebujete jen dvě věci. Musíte vlastnit GPS zařízení nebo mobilní telefon s GPS a zaregistrovat se (zdarma) na webovém portálu www.geocaching.com.

Jak najít první kešku?

Na www.geocaching.com si na mapě najdete nejbližší či jakoukoli jinou kešku a získáte o ní bližší informace. Do svého GPS zařízení zadáte souřadnice kešky, podle kterých ji také najdete. Keše mohou mít různou velikost i vzhled. Můžete se setkat s malými i velkými kešemi z plastu nebo kovu, ale i s takovými, které vypadají jako kámen. Až ji objevíte, zapíšete se do logbooku a vrátíte keš na její původní místo. O svém nálezu a zážitku s tím spojeným napíšete na geocaching.com. Některé kešky obsahují také různé předměty určené k výměně. Pokud si z ní něco vezmete, zanechte tam věc v podobné nebo vyšší hodnotě. Často to jsou malé hračky, samolepky, atd.

Souřadnice vypočítané GPS zařízením mají odchylku kvůli technickým omezením. GPS přístroj vás tak může zavést docela blízko na dané místo, ale pak už se musíte spoléhat na své vlastní oči. Pokud máte pocit, že krabička není na svém místě, nepřemísťujte ji z její původní pozice, ale napište prosím majiteli keše email. Ten je za její stav a umístění zodpovědný. Kontaktní údaje jsou součástí informací o kešce na webových stránkách.

Co je uvnitř kešky?

Keš vždy obsahuje logbook (zápisník), do kterého zapíšete svoji návštěvu. Větší keše mohou obsahovat také předměty určené k výměně mezi hráči. Pamatujte však na to, že když si z keše něco vezmete, měli byste v ní zanechat něco ve stejné nebo vyšší hodnotě. Doporučuje se, aby byly jednotlivé předměty zabaleny do igelitového sáčku a byly tak vlhku a dešti odolné. Do keše nepatří jídlo ani silně vonící předměty, zbraně či jiné nebezpečné předměty.

Nejčastější typy kešek

Existuje mnoho typů keší, z nichž každá je něčím odlišná a zajímavá. Ty v našich končinách nejobvyklejší vám představujeme:

  • Tradiční keš - původní a nejjednodušší druh keše.
  • Mystery/puzzle keš - může obsahovat komplikované rébusy, které musíte pro získání finálních souřadnic nejprve vyluštit.
  • Multi keš - zahrnují dvě nebo více míst, na konci je klasická krabička s logbookem.
  • Earth keš - speciální geologické místo, které lidé navštěvují, aby se dozvěděli o unikátních znacích Země.
  • Letterbox - způsob hledání pokladů, který používá nápovědu namísto souřadnic.
  • Event - setkání místních hráčů Geocachingu či organizací s časem setkání a souřadnicemi místa setkání.

Až vás hra také pohltí, můžete si ukrýt i vlastní keš a čekat, jak se bude líbit ostatním.

Malá Úpa

Geocachingový ráj v Malé Úpě

Pro hosty v Malé Úpě připravili zbrusu novou sérii 9 kešek, které jsou záměrně umístěny na méně známých místech v okolí Malé Úpy, které však určitě stojí za navštívení. Geocaching je ten nejlepší způsob, jak návštěvníkům Malé Úpy tato úžasná místa ukázat. V popisu každé keše se dozvíte zajímavosti o místě, odkazy na související webové stránky, fotografie okolí, velikost, obtížnost umístění a terénu, nápovědu a další potřebné informace.

Pokud někdo navštíví všech 9 keší, bude moci najít i bonusovou keš, která bývá často nabídnuta na zakončení celé série jako bonbónek. K ní se dostanete po vyřešení zadané úlohy. Potřebné indície, které naleznete v jednotlivých krabičkách, dosadíte do vzorce a tím získáte finální souřadnice hledaného pokladu.

Díky patří panu Milanovi Rejmontovi, který celou sérii s láskou připravil!

Více informací

Užitečné informace